Většina sexuálně aktivních osob se během svého života s virem HPV setká, ale pouze 31 % Čechů ví, co tato zkratka znamená. HPV neboli lidský papilomavirus (human papillomavirus) je sexuálně přenosná infekce způsobující mimo jiné vznik nádorových onemocnění. Jedná se především o rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu vulvy, vaginy, penisu, análního otvoru a v posledních letech i stoupající výskyt nádorů v oblasti hlavy a krku především u mužů. U příležitosti Světového dne onkogynekologických diagnóz (World GO Day) 20. září upozorňuje ONKO Unie, o.p.s. na problematiku těchto onemocnění asociovaných s HPV a především na možnou prevenci – očkování. O možnosti očkování má povědomí pouze zhruba čtvrtina, jak zjistil výzkum agentury ResSOLUTION Group pro ONKO Unii ze srpna tohoto roku.
Očkovací látky proti HPV jsou k dispozici již od roku 2006 a jsou již léty prokázanou účinnou ochranou proti rakovině způsobenou HPV infekcí. V České republice máme jedinečnou možnost očkování pro dívky i chlapce ve věku 11–15 let, které je hrazené ze zdravotního pojištění,“ upozorňuje Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie a dodává: „Očkování je podle odborníků a mnoha studií bezpečné a nejúčinněji působí před zahájením pohlavního života. Proto nedoporučujeme nechávat rozhodnutí na dětech v jejich dospělosti, ale zabezpečit jejich život v období, kdy je to nejvhodnější.“
Že je očkování dostupné pro děti mezi 11. a 15. rokem v ČR bezplatně, ví podle průzkumu 21 % dotázaných Čechů starších 15 let. Že se toto očkování doporučuje i chlapcům, ví srovnatelná část populace, 20 %. A totožný počet (20 %) je i obeznámen s tím, že očkovat proti HPV se lze i v dospělosti. „Očkování v dospělosti sice nevede k eliminaci viru, ale vakcína stále pomáhá zvýšit ochranu proti určitým onemocněním souvisejícím s HPV typy obsaženým ve vakcíně, se kterými se žena ještě nesetkala. Zároveň je možné absolvovat tzv. HPV DNA test, který zjistí přítomnost viru v těle. Tento test je v ČR hrazený pojišťovnou ve 35., 45. a nově nyní i v 55. roce života žen,“ dodává Petra Adámková.
Proočkovanost populace, a to mužů i žen, má do budoucna zásadní vliv na možnou eliminaci onemocnění rakovinou děložního čípku, která je v některých zemích považována za vzácné onemocnění. V této souvislosti je důležité zmínit i nízkou účast žen v České republice ve screeningu tohoto onemocnění. Podle dat ÚZIS z roku 2022 (zdroj: Hlas onkologických pacientů) se programu časného záchytu rakoviny děložního čípku účastní pouze 56,5 % žen a velké rozdíly jsou také mezi jednotlivými regiony.
„Průzkum ResSOLUTION Group zjišťoval také to, kde se lidé, kteří jsou o možnosti očkování proti HPV informovaní, o ní dozvěděli. Nejčastěji to bylo u lékaře (46 %), kde se o ní dle očekávání informovaly mnohem častěji ženy (57 %) než muži (25 %). Hned na druhém místě byly zdrojem články v médiích (37 %), na třetím místě dokonce reklama v médiích (24 %),“ přibližuje Lucie Vlčková z agentury ResSOLUTION Group.
Na podporu informovanosti o viru HPV a možnostech prevence se ONKO Unie zapojuje mimo jiné i v rámci aktivit své evropské sítě ENGAGe a podporuje projekt ENGAGe Teens. Jedná se o skupinu mladých lidí z celé Evropy ve věku 13–19 let, kteří se snaží edukovat své vrstevníky jejich řečí a výrazy o HPV a dopadech infekce na jejich zdraví. Projekt má odbornou záštitu ESGO Prevention Committee, tedy lékařů onkogynekologů, kteří se podílejí na materiálech Teens jako odborní garanti a také připravili školení pro Teens v rámci tohoto projektu. V České republice existuje národní skupina ENGAGe Teens Czech Republic, která přeložila první brožuru pro své vrstevníky a v letošním roce se zapojí do osvětové Fialové jízdy u příležitosti Světového dne onkogynekologických diagnóz 20. září od 16 hodin. www.goday.cz